Akademi OkuluFaaliyetler

İLSAM AKADEMİ OKULU 2017 YILININ İLK SEMİNERİNİ PROF. DR. HALİL İBRAHİM ACAR’IN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİRDİ

İlahiyat İlimleri Araştırma Merkezi’nin (İLSAM) lisans ve yüksek lisans öğrencilerine yönelik başlattığı İLSAM Akademi Okulu seminerlerinin bu ayki konuğu Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Halil İbrahim ACAR’dı. Program 22 Şubat 2017 Çarşamba günü saat 20.00’de Ördekli Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Halil İbrahim ACAR, İLSAM Akademi Okulunda “İslâm Hukuku, İnsan Hakları ve Demokrasi” konusu üzerine bir seminer verdi. Prof. Dr. Halil İbrahim ACAR, Demokrasi ve İnsan Hakları kavramlarını İslam Hukuku açısından değerlendirdi. Demokrasi ve İnsan Haklarında mevcut olan kişinin dinini seçebilme özgürlüğü, ifade özgürlüğü gibi kavramların 1400 yıl önce indirilen Kur’ân-ı Kerim’de yer aldığını ve insanlığın bu kavramları daha son yüzyıllarda keşfettiğini belirtti. Din ve vicdan hürriyeti ve ifade özgürlüğü gibi kavramların insanlığın fıtratında olduğunu belirten Prof. Dr. Halil İbrahim ACAR, baskıyla ve zulümle yapılan her türlü kısıtlamanın insanın fıtratına aykırı olacağını ve insanları münafıklığa sürükleyeceğini belirtti.

Prof. Dr. Halil İbrahim ACAR sunumunun ardından “Akademi Okulu” öğrencilerinin sorularına cevap verdi. 

Seminer sonunda İLSAM Başkanvekili Akın KARADENİZ tarafından Prof. Dr. Halil İbrahim ACAR’a seminere katılımlarından dolayı plaket takdiminde bulunuldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 + 9 =

*

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün