FaaliyetlerÖne ÇıkanlarPanel

TESAM 3. ULUSLARARASI KONGRESİ’NDE İLSAM OTURUMUNA İLGİ YOĞUNDU

 

TESAM – Ekonomik, Siyasal ve Stratejik Araştırmalar Merkezi; “Yerelden Küresele; Türkiye – Türk Dünyası ilişkilerinin dünü, bugünü ve yarını” temasıyla 3. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi’ni Marmara Üniversitesi işbirliği ile 11-12 Ekim 2018 tarihlerinde İstanbul Üsküdar Belediyesi Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenledi.

Kongrede 90 akademisyen, 16 oturumda bildirilerini sunarak tarihi, kültürel, dini, ekonomik, hukuki ve stratejik boyutlarıyla Türkiye–Türk Dünyası ilişkilerini değerlendirdi.

 

Kongrenin İLSAM Oturumunda Türk Dünyasındaki din anlayışları, mezhep farklılıkları, Hanefi-Maturidi düşünce, Yesevi geleneği gibi konular 11 Ekim 2018 de İlahiyat Fakültelerimizin birbirinden kıymetli öğretim üyelerince ele alındı. İLSAM Oturumuna ilgi oldukça yoğundu.

İLSAM Oturumunda Oturum Başkanlığını Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Psikolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali AYTEN yaptı.

 

İLSAM Oturumunda ilk sunumu İLSAM Başkanı ve İzmir 9 Eylül Üniversitesi İslam İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa YILDIRIM “TÜRK DÜNYASI İÇİN BÜYÜK TEHLİKE: KÜLTÜRSÜZ İSLAM” konu başlığı ile yaptı.

 

Oturumun ikinci sunumunu Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Mezhepler Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan ONAT “HANEFİ-MATURİDİ DÜŞÜNCEDE ÖZGÜRLÜK TEMELLİ İMAN VE İMANIN ÖZGÜRLEŞTİRİCİ BOYUTU” konusunu ele alarak gerçekleştirdi.

 

Oturumun üçüncü sunumunu ise Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Mezhepler Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sıddık KORKMAZ “TÜRK DÜNYASINI BİRLEŞTİREN UNSURLAR” konu başlığı ile gerçekleştirdi.

 

İLSAM Oturumunun son tebliği ise “TÜRK DÜNYASININ TEOLOJİK KİMLİĞİ ÜZERİNE -Kültür-Teoloji İlişkileri Bağlamında Bir Tartışma-” başlığı ile Çorum Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kelam Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet EVKURAN tarafından gerçekleştirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen + 1 =

*

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün