TÜRK İSLAM DÜŞÜNCESİNİN TEMEL DİNAMİKLERİ YAZ OKULU

 

 

 

 

 

Program GOOGLEMEET üzerinden online olarak yapılacaktır.

İLSAM tarafından düzenlenen Yaz Okulu Programı başta ilahiyat olmak üzere ilgili sosyal bilim alanlarında lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini sürdüren ve Türk İslam düşüncesi çalışmalarına ilgi duyan kişilerin katılımıyla gerçekleşecektir.
İLSAM “Türk İslam Düşüncesi’ nin Temel Dinamikleri” yaz okulu programını başarıyla tamamlayan kişilere İLSAM onaylı yaz okulu katılım sertifikası verilecektir.
Online Yaz Okulu programının yürütülmesinde Google Drive, G-Mail ve Zoom programları kullanımı gereklidir. Katılımcılar ve sorumlu arasındaki iletişim e-posta kanalıyla sağlanacak ve herhangi bir uzlaşmazlıkta yazılı metinler üzerinden değerlendirme yapılacaktır.
Online Yaz Okulu programı katılımcıların Türk İslam Düşüncesi alanındaki çalışmalar hakkında temel bilgi gereksinimlerini karşılamak ve akademik araştırma, yazma, sunum becerilerini geliştirmek amacıyla gerçekleştirilir.

Eğitim İçeriği

Türk İslam Düşüncesinin Temel Dinamikleri eğitim programında Türk İslam kimliğinin oluşmasında etkili olan, Hanefilik, Maturidilik ve Yesevilik hareketi, Türklerin İslamiyetle tanısması ve İslam dünyasına etkileri, İslam dünyasındaki kırılma noktaları ve Türklerin buradaki pozisyonları, Türk İslam Dünyasında mevcut dini durum ve Selefiliğin etkisi gibi konular ele alınacaktır.

Yaz Okulu Tarihi
6 Temmuz 2021 Başlangıç

Eğitim Programı
Ders Dönemi– 12 Saat /2 Hafta (6 -14Temmuz)
Akademik Araştırma Eğitimi – 4 Saat / 1 Hafta ( 17 – 19 Ağustos)
Eğitim programı 2 Temmuz 2021 günü www.ilsam.org.tr sitesinde ilan edilecektir.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar
1. Niyet mektubu
2. Öğrenci Belgesi veya Mezun Belgesi

Nasıl Kayıt Olurum?
1- Ön kayıt olmak için aşağıdaki linkteki bilgileri eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. Forma resmi adınız – soyadınız ve telefon numaranız yazılması kabul şartıdır.
2- Ön kayıt başvurusu kabul edilen adayların formda tarafımıza bildirilen telefon numarasına “Kaydınız kabul edilmiştir” mesajı gönderilecektir.
3- Kaydı kabul edilen adaylar ile oluşturulacak whatsapp gurubundan ders saatleri bilgileri  ve bağlantıları verilecektir.

KAYIT OLMAK İÇİN TIKLA !
İrtibata Geçmek İçin:
Mail: ilsamiletisim@gmail.com
Tel: 0 536 798 99 42 (İLSAM Akademik Programlar Koordinatörü M. Kadri DURMAZ)

Yaz Okulu Katılım Belgesi  için Değerlendirme Kriterleri

1- Katılımcılar derslerin %70 ine katılmalıdır.
2- Katılımcılar eğitim sonuna kadar 1000- 1500 kelimelik Türk İslam Düşüncesi alanında program koordinatörü ile belirledikleri bir konuda Araştırma Yazısı (Akademik kurallara uygun) hazırlamalıdır.
3- Katılımcılar hazırladıkları araştırma yazısını programın son haftasında sunum yapmaları gerekmektedir.
Not 1: Yaz okulu programını başarıyla tamamlamak için 3 maddedeki şartların tamamı yerine getirilmelidir. Programı başarıyla tamamlayamayanlara herhangi bir belge verilmez, dilerlerse program tekrarı için yeniden başvuru yapabilirler

DERS DETAYLARI

  1. HAFTA: TÜRK İSLAM DÜŞÜNCESİNİN TEMEL DİNAMİKLERİ
İSLAMDA “TEVHİD, AKILCILIK, AHLAK VE ADALET” AKIN KARADENİZ
TÜRK İSLAM DÜŞÜNCESİNDE DİNİN PRATİK BOYUTU EBU HANİFE DOÇ. DR. İZZET SARGIN
   
TÜRK İSLAM DÜŞÜNCESİNDE DİNİN İTİKADİ BOYUTU VE İMAM MATURİDİ PROF. DR. MEHMET EVKURAN
TÜRK İSLAM DÜŞÜNCESİNDE DİNİN TASAVVUFİ BOYUTU YESEVİLİK HAREKETİ PROF. DR. AHMET YILDIRIM
  1. HAFTA: TÜRK İSLAM COĞRAFYASI VE DİNİ EĞİLİMLER
TÜRKLERİN İSLAMLA TANIŞMASI ve İSLAM DÜNYASINDA ETKİLERİ PROF. DR. NURETTİN GEMİCİ
TÜRK İSLAM COĞRAFYASINDA DİNİ EĞİLİMLER VE SELEFİLİK PROF. DR. MEHMET ZEKİ İŞCAN
   
İSLAM TARİHİNDE KIRILMA NOKTALARI DR. MEHMET ÇELENK
TEFSİRDE REY EKOLÜ- DÜNÜ, BUGÜNÜ VE YARINI PROF. DR. ALİ RIZA GÜL
  1. HAFTA: AKADEMİK YAZIM EĞİTİMİ VE STAJER ÖDEVLERİ DEĞERLENDİRİLMESİ
AKADEMİK YAYINLAR HAKKINDA BİLGİLER VE MAKALE YAZIM EĞİTİMİ
STAJER ÖĞRENCİLERİN SUNUMLARI VE DEĞERLENDİRME

Akademik Danışman: Akademik makale önerileri, yönlendirmeler yapacak ve stajyerler ile online bir toplantıda buluşacaktır.
Program Koordinatörü: Stajyerlerle akademik araştırma, yazma, sunum becerilerini geliştirmek amacıyla program yapacaktır.
Program boyunca yapılacak akademik etkinlikler aşağıdaki gibidir:
1. Metodoloji Eğitimi: Programın üçüncü haftasında katılımcılara genel metodolojik eğitim verilecektir; Araştırma Yazısı bu eğitimde verilen bilgiler doğrultusunda analiz edilecektir. Verilen ilk eğitimin çıktısı olarak sunum yapılması istenecektir.
2. Makale: Program süresince her ders için bir makale önerisinde bulunulacak, bu makaleler verilecek ödev için kaynak niteliği taşıyacaktır.
4. Araştırma Yazısı (Research Paper): Stajın 1. Haftasında stajyerden özgün bir araştırma yazısı belirlemesi istenecektir. Eğitimin son haftası netleştirdiği konuda  özgün bir araştırma yazısı hazırlanacak. (Yazılar Turnitin programında intihal açısından incelenecek)
5. Sunum: Dönem sonunda stajyerin seçtiği konu çerçevesinde hazırlayacağı araştırma yazısının  PPT sunumu gerçekleştirilecek. Sunumlar staj sonunda belirlenen tarihte online olarak yapılacaktır.

 

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün