Akademi Okulu

İLSAM Akademi Okulu’nun bu ayki konuğu Prof. Dr. Sıddık KORKMAZ’dı.

 

İLSAM İlahiyat İlimleri Araştırma Merkezi, lisans ve yüksek lisans İlahiyat öğrencilerini yetiştirmek amacıyla geçtiğimiz yıl başlattığı “İLSAM AKADEMİ OKULU” seminerlerine 01 Kasım 2014 Cumartesi akşamı “Ördekli Kültür Merkezi”nde bir yenisini daha ekledi. Bu ayki seminerimiz Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi İslâm Mezhepleri Tarihi A.B.D. Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Sıddık KORKMAZ’ın katılımıyla gerçekleşti.

Prof. Dr. Sıddık KORKMAZ tarafından İLSAM AKADEMİ OKULU’nda bu ay “TARİHTE ve GÜNÜMÜZDE SELEFİLİK TEHLİKESİ” konusu işlendi.

Sayın KORKMAZ, konuşmasının ilk bölümünde selefilik kavramı üzerinde durdu ikinci bölümünde selefiliğe karşı reddiyeler tebliğini sundu ve bu tebliğ içerisinde selefiliğe karşı eleştirilerini dile getirdi, bu eleştirilerden bazıları şunlardır:

1) Selefiliğin hadisi dinin ana kaynağı haline getirdiğinden bahsederek dinin ana kaynağının Kur’ân olduğunu vurguladı. Sahih hadis ve aklında Kur’ân’ı açıklayan kaynaklar olduğunu ifade etti.
2) Selefiye alimlerinin aklı ikinci plana atıp hatta yeri geldiğinde uydurma ve zayıf rivayetleri dahi dinde delil olarak kullandığından bahsetti. Ve bir çok ayetten örneklerde sunarak aklı kullanmanın ne denli önemli olduğunu vurguladı.
3) Selefi düşüncenin hakim olduğu mezheplerden biri olan Vahhabiliğin, amel-iman ilişkisinde ameli imandan bir cüz olarak kabul etmesini eleştirdi. Hanefi-Maturidi çizgisinden bahsederek amelin imandan bir cüz olmadığını, amelde eksikliğin imanı yok etmeyeceğini dile getirdi.
4) Kur’anı Kerimde geçen “Allah’ın ipi”, “Allah’ın eli” şeklindeki ifadeleri yorumlamaktan kaçınmalarını da eleştirerek bu şekilde mecazların her dilde var olan şeyler olduğunu ifade etti. Ve “Allah’ın ipi” ifadesinin Kur’ân’ın hükümlerini, “Allah’ın eli” ifadesinin de Allah’ın kudretini ifade ettiğini sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Sıddık KORKMAZ, İLSAM Akademi Okulu öğrencilerinin sorularını yanıtladı.

Seminer sonunda Prof. Dr. Sıddık KORKMAZ’a, İLSAM’a olan katkılarından dolayı İLSAM Genel Koordinatörü Akın KARADENİZ bey plaket takdim ettiler ve İLSAM Akademi Okulu öğrencileriyle birlikte fotoğraf çekimi gerçekleşti.

İlgili Makaleler

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün