GenelTefsir

Kur’ân’da Cihad – Kıtal Farkı ve Işid Terör Örgütü-Akın KARADENİZ

Akın KARADENİZ
TÜDEF Genel Başkanı – İLSAM Genel Koordinatörü

Bugün kendini İslâmi cihat örgütü olarak nitelendiren ve cihat adı altında İslâm adına katliamlar yapan IŞİD başta olmak üzere el-Kaide, Taliban, eş-Şebab, Boko Haram vb. terör örgütlerinin fertlerini motive eden söylem dini bir söylem olan “Allah yolunda cihat yapıyoruz.” söylemidir.

Kur’ân’ın en mümtaz kavramlarından biri olan ‘cihat’ kavramı IŞİD vb. terör örgütleri eliyle insanlığın nazarında kirletilmiştir. Bu nedenle ‘cihat’ kavramının mahiyetinin ve kıtal (savaş) ile farkının bilinmesi son derece önemlidir.

Allah yolunda cihat kişinin Kur’ân’ın hakikatlerini yeryüzüne yayıp, bütün akılları ve kalpleri fethederek, insanların İslâm’ın nuruyla nurlanmalarına vesile olmak için canıyla ve malıyla mücadele edip, elinden gelen bütün fedakârlığı ve gayreti göstermesidir.

Günümüzde cihat denince insanların aklına ilk önce savaş, silahlı mücadele ve şiddet gelmektedir. Kur’ân Allah yolunda silahla, kılıçla savaşı ifade etmek için “ka’tele” fiilini kullanmaktadır. Allah yolunda silahla savaş yani kıtal Allah yolunda cihadın bir parçasıdır. Yani her Allah yolunda kıtal bir cihattır ama her cihat bir kıtal değildir.

Kur’ân’da kıtale (Allah yolunda silahla savaş) iki durumda izin verilmektedir. Birincisi, düşmanın saldırısı karşısında müdafaa niyetiyle yapılan kıtaldir. İkincisi ise mazlumun müdafaası için yapılan kıtaldir.

IŞİD başta olmak üzere el-Kaide, Taliban, Boko Haram, eş-Şebab ve el-Mehdi gibi radikal terör örgütleri hep selefiliğin içerisinden çıkmaktadır. IŞİD terör örgütü cihat değil katliam yapmakta, fetih değil toprakları zulümle istila ve işgal etmektedir.

İslâm dünyası IŞİD başta olmak üzere el-Kaide, Taliban, Boko Haram gibi radikal terör örgütlerinin beslendiği Selefi din anlayışına karşı sevgiyle, hoşgörüyle, merhametle ve adaletle insanlara muamele etmeyi esas alan, müslümanları akla, mantığa, pozitif bilimlere, sanata ve ticarete önem vermeye davet eden Hanif İslâmını insanlığın gündemine getirerek mücadele etmelidir.

Anahtar kelimeler: Cihad, Kıtal, IŞİD, Selefilik, Hanif İslâm

Yazıya Gitmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen − eleven =

*

Göz Atın

Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün