GenelKonferans

PROF. DR. MEHMET OKUYAN İLE “KUR’ÂN’DAN HAYATA” KONFERANSI

Prof. Dr. Mehmet OKUYAN Hocamızın anlatımıyla “KUR’ÂN’DAN HAYATA” konulu konferans İLSAM’ın ev sahipliğinde 20 Mayıs 2016 Cuma günü Saat 20.00’de halkımızın coşkulu ve geniş bir katılımı ile Bursa Merinos Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Katılımdaki izdihamdan dolayı çok sayıda misafirimiz programı ayakta takip etti.

Program sunucusu Mustafa Onur KUTLU programın içeriği ile ilgili bilgi vererek programın açılışını yaptı ve akabinde konuklarımızı İstiklal Marşını okumaya davet etti.

KUR'ÂN'DAN HAYATA (3)

İstiklal Marşının hemen akabinde Bursa’mızın önemli kurra hafızlarından ve kârilerinden olan Murat Hüdavendigar Camii İmam Hatibi Sayın Adnan KONUŞ katılımcılara Kur’ân ziyafeti verdi.

KUR'ÂN'DAN HAYATA (4)

Kur’ân tilavetinden sonra TÜDEF (Tüm Din Eğitimcileri Federasyonu Genel Başkanı) ve İLSAM Başkan Vekili Akın KARADENİZ programın açılış konuşmasını yaptı.

KUR'ÂN'DAN HAYATA (6)

İlköğretim öğrencilerimizin Kur’ân’dan usul ayetlerini Arapça orijinalleri ve Türkçe mealleri ile birlikte okumaları katılımcılar tarafından büyük alkış aldı.

KUR'ÂN'DAN HAYATA (8)

Yine ilköğretim öğrencilerimizden Enes Kağan ÇELİK’in Onursal Başkanımız Muhammed İlyas BOZKURT’un “EFE OL” adlı şiirini coşkulu bir şekilde seslendirmesi konuklarımızı mest etti.

Programın finali Prof. Dr. Mehmet OKUYAN’ın “KUR’ÂN’DAN HAYATA” konulu konferansı ile gerçekleştirildi.  Prof. Dr. Mehmet OKUYAN konferansında, Kur’ân’daki oku emrinin ilk muhatapları olan ve Kur’ân ile aynı dili konuşan Araplardaki karşılığının okunan metnin aynı zamanda anlaşılması olduğunu ifade ettikten sonra şunları söyledi. “Bugün Müslümanların çoğunluğu sadece Kur’ân’ın lafzını okumakta, manayı geri plana atmaktadır. Kur’ân’ı okumak demek onu anlamak demektir. İmtihana tabi tutulduğumuz ve Ahirette sorumlu tutulacağımız kitap Kur’ân’dır. Fakat Müslümanlar soruların çıkacağı kitaba yani Kur’ân’a çalışma yerine başka kitaplara çalışmakta.”

Prof. Dr. Mehmet OKUYAN konuşmasında ayrıca kendisinden önce 16 tane ilköğretim öğrencisinin Kur’ân’dan Kur’ân’ı anlatan usul ayetlerini Sure Adı, Ayet No, Arapça Metin ve Türkçe Mealleri ile birlikte okuması ile ilgili olarak şunları söyledi. “Buraya 16 tane çocuk çıktı. Ömrümde ilk defa böyle bir şey gördüm. Bu organizasyonu yapan arkadaşları tebrik ediyorum. Hepsi ayetleri metinleriyle beraber okudu. Burada her biri ustaca seçilmiş ayetler okundu. Ayetlerin her biri bir konferansın konusu.  Her biri Rabbimizin bizim hayatımıza rota kazandırmamızı istediği mesajlarla doluydu.”

İLSAM olarak Prof. Dr. Mehmet OKUYAN’a o güzel üslubuyla konuklarımıza Kur’ân’ın rahmet ayetlerini anlattığı için teşekkür ediyor, değerli hocamıza hayırlı uzun ömürler diliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten + 16 =

*

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün